The Official  Website of the Albanian Intellectuals of Kosovo - Released  by Albanian Internet Connections Group "AlbaNur" Prishtina

Kosova Online

 

Mirėsevini nė net faqen e Dr Fadil Malokut

A

L

B

A

N

U

R

Prof. Dr. Fadil Maloku /Sociolog/ 

Forumi tani eshte aktiv edhe me tema te reja edhe me komente, klikoni ketu te shkoni te forumi dhe te debatoni me profesorin e Universitetit te Prishtines!

 

WWW.SHPALLJEONLINE.COM

Banesa te reja te stilit Anglez ne shitje ne Kosove.

CHELSEA POINT

Studime Sociologjike

Shtresimet e identitetit Kulturor tė shqiptarėve tė Kosovės

Cilat ishin modelet e mentaliteteve politike nė vetėdijen e shqiptarėve tė Kosovės gjatė viteve 90-ta e kėndej

Globalizimi

Natyra e konflikteve ndėretnike dhe zgjidhja e tyre

Analiza Politike

A do tė jenė zgjedhjet Parlamentare garė e fiseve, apo garė e Partive?

Shqiptaret e Maqedonisė

A e shpejton bioritmin e avansimit tė tė drejtave kombėtare dhe atyre qytetare tė shqiptarėve nė Maqedoni - UĒK-ja

 

 
 

SHOP ONLINE

 

WANT TO SHOP? ONLINE SHOPPING IS EASY WITH US. WE WILL BRING YOU THE BEST DEALS...

 

 

 

ZGJEDHJET POLITIKE NE KOSOVE

 

CILAT JANĖ ADRESIMET E POLITIKAJVE LOKAL NĖ ZGJEDHJET E TETORIT?

 

Dr. FADIL MALOKU

Nė dhjetė vitet e fundit, ēėshtja e imponimit publik e diskurseve tė ndryshme politike qė vepronin nė Kosovė, si edhe roli i tė folurit para masave tė gjėra popullore  ishte pothuajse njė ankth qė vazhdimisht shoqėrohej me frigėn  sygjestive  tė policisė dhe gjygjėsisė serbe qė i pėrcillte aktivistėt politik shqiptar. Nė anėn tjetėr ky lloj i animimit publik politik pėr mėnyrėn e sjelljes sė qytetarėve (anipse pa ndonjė koncept dhe sistem tė definuar asnjėherė!) e i gjeneruar kryesisht nga lėvizja paqėsore  qė personifikohej atėbotė pėrmes LDK-s, ishte i hendikepuar dhe i privuar edhe nga elementi i njė oponenti tė fuqishėm  politik i cili ate do ta kanalizonte nė rrjedhat e njė pėrvoje tė re demokratike ashtu siq zakonisht po bėhej nė pothuajse tė gjitha vendet postkomuniste tė Evropės Lindore.

 

Tė dy kėto paradispozita (ankthi dhe friga nga eksponimi publik sė bashku me mungesėn e potencės opozitare), bėnė qė diskursi demokratik asnjėherė nė Kosovė tė mos marr trajtėn dhe formėn e  njė lloj demokracie tė mirėfillėt. Nga kjo distancė kohore fitohet pėrshtypja, se politika e kėsajė periudhe, sikur nuk e kishte imperativ dhe preokupim demonstrimin e bindshėm tė ideve, bindjeve dhe interesave tė veta, por kryesisht ėshtė orjentuar mė tepėr nė ruajtjen e qetėsisė dhe stabilitetit nė Kosovė, apo siq thuhej atėbotė substancės kombėtare. Nė tė vėrtetė, kjo periudhė ishte njė lloj pushimoreje historike para furtunės, pėr t’i konsoliduar mė mirė radhėt pėr momentin tjetėr tė rėndėsishėm historik tė fundit tė mileniumit.

 

Nė anėn tjetėr, pikėrisht ky rezignacion improvizues i shqiptarėve tė Kosovės pushtetit serb,  ia zgjaste mbijetimin dhe funksionalizimin e idesė sė serbizimit tė Kosovės, si pjesė integrale e ish Jugosllavisė. Nė tė vėrtetė, ai rezultoi siq do tė shihet mė vonė me frustrimin kolektiv tė shqiptarėve tė Kosovės, i cili do shpėrthej nė vitin 1998/9  me aplikativitet masiv, tė paparė ndonjėherė nė historikun e qenėsimit tė shqiptarėve nė tėrėrsi!

 

            Kėtyre ditėve, me tė filluar promovimi (ideve, interesave dhe bindjeve) i fushatės elektorale, shqiptarėt e Kosovės sė bashku me shumicėn dėrmuese tė komuniteteve lokale, koncepti dhe fryma e natyrės sė politikės ka filluar tė ringjallet sipas njė skeme tėrėsisht tė re dhe tė pa provuar  ndonjėherė nė analet e diskursit tė tyre politik. Nė tė vėrtetė, forma e komunikimit apo mjeshtria e tė folurit, me qėllim tė animimit dhe senzibilizimit tė qytetarėve, si njė ndėr metodat mė bindėse nė demokracit pėrėndimore, tregon qartė dhe thjesht se si duhet imponuar apo si duhet pushtuar e zotėruar interesimet e fokusuara (mė parė!) tė elektoratit pėrkatėsisht qytetarėve tė njė vendi qoftė ai demokratik (qė kanė njė pėrvojė tė gjatė nė kėtė drejtim) apo postkomunist (qė nuk kanė pėrvojė).

 

            Pėr kėtė metodologji tė pushtimit e zotėrimit tė mendjeve dhe zemrave tė ithėtarėve tė njė partie apo diskursi tė caktuar politik, do tė thoshnim flet edhe njė fakt i cili na ėshtė i njohur pothuajse tė gjithėve.

Nė truallin e Europės, bie  fjala  (pėrpara pėrafėrsisht 486 viteve.pe.r, nė provincėn e atėhershme Greke tė Sicilisė dhe qytetin e sajė Sirakuzėn) retorika si mjeshtri e bindjes dhe e animimit tė opinionit publik shfaqet me fitorėn e demokracisė mbi  jodemokracinė  (nė rastin e Sirakuzės  –  tiranisė).

 

             Siq mund tė hetohet edhe nga promovimet e kėtyre ditėve tė kandidatėve pėr vendet udhėheqėse tė departamenteve lokale  nėpėr Prefektura, koncepti dhe strategjia e koketimit me elektoratin, pra potencialin votues i cili kėta kandidat drejtėpėrdrejt i katapulton nė vende kyqe pėr kėto departamente, ende nuk i ka kaluar suazat e tensionimit alarmues, nė mėnyrė qė organet e OSBE-s UNMIK-ut apo (larg mendsh!) tė KFORI-t,  t’i bėjė  intervenuese!

 

Nė tėrė kėtė lojė ende nė suaza improvizuese (ngaqė kandidatėt dhe partitė qė i pėrfaqėsojnė  ata ende nuk i kanė hapur tė gjitha letrat premtuese!), ėshtė interesant tė anlizohėn; stili, metodologjia apo edhe mėnyra e tė folurit tė kėtyre mini ministrave, prefektėve lokal, prej tė cilėve do tė mvarėn shumė zhvillimi, rindėrtimi dhe ringjallja e tėrėsishme e ekonomisė, politikės, kulturės, jurisprudencės,etj. lokale tė Kosovės.

 

            Nė kėtė drejtim,ėshtė interesant tė bėhet edhe njė analizė (pėr tė cilėn nuk besojė se e kanė nė itinerarin e tyre as kandidatėt qė kandidohėn e as shtabet e tyre elektorale!) lidhur me “fjalimet” e tyre para elektoratit votues. Fjalime dhe oratori kėto qė sukcesisvisht do tė mund tė transponoheshin nė  tri komponente kryesore.

 

            Komponenta e parė qė mund tė pagėzohet apo shquhet si  fakt presidencial, ka tė bėjė kryesisht me disa  koncepte tė cilat janė tejet tė rėndėsishme nė fazėn elektorale tė kandidatve qė e pretendojnė postin e tė parit nė Prefekturat e Kosovės.

 

Cilėsit kryesore tė kėsajė mėnyre imponuese nė animimin e elektoratit (tashma pakashum edhe tė vetėdijshėm) Kosovar, do tė thoshnim janė mungesa e oscilimi dhe e  dallimit tė madhė nė emocionalitet dhe tonalitet; pastajė nė zgjedhjen dhe pėrdorimin e vetės sė parė; nė pėrdorimin e shprehjeve figurative; nė pėrmbajtjen e cili nuk prezentohet me fraza tė thjeshta por  asosh qė i absorbon mė leht dhe mė kuptueshėm niveli (arsimor pastaj ai i moshės dhe ai i strukturės gjinore) i elektoratit.

 

Komponenta e dytė, qė konsiderohet si komponentė e lidhur drejtėpėrdrejt me diskursin partiak, ėshtė nė realitet njė strategji qė zakonisht konfrontohet apo ėshtė nė kundėrshtim me tė parėn, nė mes shumė shkaqeve edhe pėr shkak se kjo i toleron oscilimet emocionale dhe tonalitetin e kndidatit gjatė ofensivės elektorale. Arma kryesore e kėsajė komponente ėshtė kryesisht koncepti i solidaritetit dhe ai i pėrkatėsisė (nė rastin tonė pėrkatėsisė etnike) apo veqantisė, nė mėnyrė qė Projekti i kandidatit shpalohet si Projekt i cili i synon apetitet dhe interesimet e fokusuara tė qytetarėve. Kjo mėnyrė e animimit tė elektoratit, siq ėshtė ky i Kosovės i dalur nga katrahura e pasluftės ėshtė shumė lehtė tė manipulohet nė idetė e mėdha, siq janė ajo e pamvarsisė, krijimit tė Parlamentit, institucionit tė Presidencės, etj..

 

Komponenta e tretė, qė nė terminologjinė e zakonshme  politike konsistohet si komponenta idiomatike, e cila e apostrofon   kryesisht anėn figurative tė folurit apo fjalimit para elektoratit, pastajė stilin e oratorit dhe nė fund individualitetin e tij si kandidat potencial votues . Sa dhe si  do tė jenė prezente kėto tipe apo kėto komponente nė oratorinė e kandidatėve tė ndryshėm pėr poste nėpėr prefekturat e Kosovės  nė zgjedhjet lokale, nuk ka ndonjė rregull tė shkruar, por ėshtė mė se e qartė se njė radhitje e logjikshme do tė ishte mė se e rekomanduar pėr kandidatėt tanė qė po marrin pjesė nė zgjedhjet lokale tė tetorit.

 

Ky rekomandim, do tė thoshnim nė bazė tė njė analize tė ekspertve tė IDERK-t (Instituti pėr Demokraci dhe Relacione Etnike i Kosovės), do tė duhej tė kishte njė radhitje tė kėtillė; sė pari do tė preferohej komponenta presidenciale pastaj ajo partiake dhe nė fund ajo idiomatike.

 

Gjatė fushatės elektorale, e cila veq ka filluar tė futet nė rrafshin e imponimit gradual tė ideve dhe kandidatve lidhur me shum probleme nė tė cilat aktualisht pėrplaset Kosova, kemi shumė indikacione tė kėtyre tri komponentave. Mirėpo, sa do ta ekonomizojnė nė veqanti kandidatėt e propozuar nga partit e ndryshme politike konceptin prejudukues tė komponenteve tė mėsipėrme,  pėr  Prefektit tė qyteti mbetet pėr tė parė. E themi kėshtu, ngaqė, ky pozicion ofron mundėsit maksimale tė identifikimit (edhe tė pėrdorimit) tė problemeve qė e mundojnė qytetarin e thjeshtė tė qyteteve tė Kosovės. Bile kjo do tė vlejė mė shumė pėr sidomos kryeqendrėn e Kosovės Prishtinėn, e cila ka nevojė mė shumė se qytetet tjera pėr  definimin e preokupimeve  dhe problemeve qė e rėndojnė ate nė pėrditshmėrinė gadi kaotike nė disa segmente tė jetės.

 

ADVERTISING AT ALBANUR

Advertising with us is very easy and affordable. When you advertise in a newspaper, for example, they charge you a lot of money to just run your ad for a week. Well not with "AlbaNur". Here you pay once and your ad runs 24 hours a day seven days a week for a year.

You can advertise just about anything; to sell a car, to rent out an apartment, sell an old computer etc.

E-Mail us to find out how you can advertise your business at "AlbaNur".

 

   

Albanian AlbaNur       Albanian News       Albanian Directory       Albanian History       Albanian Culture       Albanian Religion      Albanian Music

 

Albanian Chat     Albanian MP3      Albanian Forum       Albanian Radio      Albanian Sport      Albanian Miss      Albanian Video      Albanian Movie

eXTReMe Tracker

copyright by ALBANUR/ designed by tim shkupi 2004