The Official  Website of the Albanian Intellectuals of Kosovo - Released  by Albanian Internet Connections Group "AlbaNur" Prishtina

Kosova Online

 

Mirėsevini nė net faqen e Dr Fadil Malokut

A

L

B

A

N

U

R

Prof. Dr. Fadil Maloku /Sociolog/ 

Forumi tani eshte aktiv edhe me tema te reja edhe me komente, klikoni ketu te shkoni te forumi dhe te debatoni me profesorin e Universitetit te Prishtines!

 

WWW.SHPALLJEONLINE.COM

Banesa te reja te stilit Anglez ne shitje ne Kosove.

CHELSEA POINT

Studime Sociologjike

Shtresimet e identitetit Kulturor tė shqiptarėve tė Kosovės

Cilat ishin modelet e mentaliteteve politike nė vetėdijen e shqiptarėve tė Kosovės gjatė viteve 90-ta e kėndej

Globalizimi

Natyra e konflikteve ndėretnike dhe zgjidhja e tyre

Analiza Politike

A do tė jenė zgjedhjet Parlamentare garė e fiseve, apo garė e Partive?

Shqiptaret e Maqedonisė

A e shpejton bioritmin e avansimit tė tė drejtave kombėtare dhe atyre qytetare tė shqiptarėve nė Maqedoni - UĒK-ja

 

 
 

SHOP ONLINE

 

WANT TO SHOP? ONLINE SHOPPING IS EASY WITH US. WE WILL BRING YOU THE BEST DEALS...

 

If you like the design of this page, we can help you to design one for you too! E-mail us to make a very good deal today!

 

 

 

 

MARREVESHJES E OHRIT

 

Pro et contra analogjisė me Marrėveshjen e Ohrit

 

Dr. FADIL MALOKU

Fundi i mijėvjeqarit tė dytė, do tė thoshnim pa ndonjė rezervė, nėpėr bibliografitė e politikave dhe historiografive do tė evidentohet padyshim si periudhė e cila ėshtė karakterizuar me faktin, se nė anė tė ndryshme tė botės ku mė shumė e ku mė pak, kanė zbėrthyer konflikte tė natyrės etnike qė kanė lėnė pasoja tė mėdha kudo ku kanė ndodhur. Pa u zgjėruar shum, do theksoja qė edhe Europa nuk ka bėrė ndonjė pėrjashtim tė theksuar, bile ajo jo vetėm qė nuk ka qenė e privuar nga kėto konflikte, por nė njė masė tė madhe ajo edhe sot e kėsajė dite nuk arrijti tė zgjidhė: as ēėshtjen Baske, as ate Korsikane, kurse ate Irlandeze vetėm e mbylli me kompromise tė pėrkohshme dhe pa objektiva tė definuara pėrfundimtare.Nė Ballkanin Pėrėndimor, apo mė detajisht nė ish Jugosllavi qė mund tė konsistohet lirisht edhe si djep i konflikteve ndėretnike, tri kombe shtetėformuese qė e mohuan arbitrarisht njėra tjetrėn pėrmes njė lufte tė pėrgjakshme dhe me plotė viktima nė njerzė e shkatrrime materiale, mė nė fund ia arrijtėn tė ndėrtojnė shtet kombet e tyre gjerėsa rasti i Kosovės, qė rezultojė pas intervenimit tė NATO-s, nė formė tė njė administrimi nė trajtė tė Protektoratit, mbeti edhe sot e kėsajė dite pa kurrfar definimi as politik e as etnik.


Raportet ndėretnik, si fenomen sociologjik me pėrjashtim tė Zvicrės ku raportet ndėretnike janė nė esencė raporte tė dominimit tė shumicės absolute (tė cilat gjithėherė nuk bazohen nė kriteret demografike!) ndajė pakicave tjera etnike, janė raporte qė mė sė paku kanė shėnuar lėvizje kah ekstremizmi dhe debalancimi i kuotave ndėretnike nė historikun e marrėdhėnieve etnike. Kėtė e dėshmon edhe stabiliteti i sajė shekullor si shtet, ku ngandonjėherė, aksionet e bazuara nė jodhunė, ua mundėsojnė pakicave qė jetojnė atje , tė realizojė aspiratat e tyre identifikuese, qė zakonisht adresohėn kah identiteti gjuhėsor dhe ai kulturor.


Mirėpo, nė rastet kur shumica absolute etnike, siq ėshtė rasti i Kosovės, tani e pesė vite nuk bėnė ndonjė ofertė serioze pėr integrimin e identiteteve tė pakicave(sidomos me ato serbe qė kanė tė bėjnė me referencat; kulturore, gjuhėsore, e veqenarisht ato politike), atėhere integrimi gadi bėhet i pamundshėm dhe pėrfundon ose me lėvizje secesioniste,(siq po pretendojnė tani pėr tani serbėt pėrmes deriēkės sė kantonizimit njėherė e mė pastajė edhe ndarjes sė Kosovės) ose me konflikte permanente qė pėr mendimin tim u provua pikėrisht me ngjarjet e marsit. Pėr t’u ikur kėtyre skenareve kompetitive pėr gjithė qytetarėt e Kosovės, institucionet e kosovės, partitė politike, e pse jo edhe grupet e ndryshme tė ekspertėve qeveritar e joqeveritar duhet tė hartojnė njė strategji afatgjate kombėtare nė formė Projektesh, Programesh Integruese pėr grupet etnike, e sidomos pėr ate serb.


Mungesa e njė strategjie nė formė njė oferte serioze dhe tė ngjeshur me argumente tė forta; shkencore, politike, historike, ekonomike, etj. nga ana e diskursit politik Kosovar, padyshim qė po i shkonte pėrshtati jo vetėm mosdefinimit tė statusit politik tė Kosovės, por edhe jostabilitetit dhe kompetiviteti permanent ndėretnik, jo vetėm nė rajon por edhe mė gjėrė. Tekefundit, kjo reference sygjeruese pėr institucionet dhe liderėt tanė do tė duhej tė ishte nė njė mėnyrė edhe pjesė e strategjisė pėr integrimin qė Kosova duhet ta ushtrojė dhe definitivisht ta mėsojė, kur janė nė pyetje proceset e reja globale qė kanė nisur sa kohė edhe nė Bashkėsinė Evropiane, kah janė nisur kombet e civilizuara.


Por a ėshtė ofruar ndonjė ide, ndonjė Projekt Propozim, tė themi pakėz mė konciz lidhur me kėtė ēėshtje, nga psh. Qeveria, Parlamenti, shoqatat e eksperteve apo shoqėria e jonė civile? Pėrgjigja, dosido, do ishte Jo, se Jo. Ciniku qė pėr referencė nuk e ka “patriotizmin e punės, por patriotizmin ndajė partisė”, me siguri do tė permendėte ofertėn e fundit tė bėrė nga lidershipi i PDK-s, Z. Hashim Thaqi, nė takimin e Lucernit e cila ende pa u diagnostikua me skalpelin dhe dioptrinė e eksperteve, ad hoc u demonizua nga partnerėt e koalicionit qeveritar dhe poashtu ad hoc u pranua nga disa publicist, politikaj, zėdhėnės,etj. Kjo do tė ishte normale, sikur Projekti i ofruar tė analizohej (bile tė paktėn lexohej?!), e jo tė kontestohet ende pa u analizuar si duhet. Fitohet pėrshtypja, se asnjėri nga kėto grupime nuk e ka kuptuar (tė mos them lexuar!?) porosinė fundamentale te Marrėveshjes sė njėmendėt tė Ohrit. E ajo ėshtė, siq edhe shkruan nė Dokumentin bazė qė pėrmban gjithėsejt edhe tri anekse shtesė (Aneksin; A-Amandamentet Kushtetuese: B – Nryshimet nė Legjislacion; C- Implementimi dhe masat e ndėrtimit tė besimit) se; “ kjo marrėveshje kornizė do ta promovojė zhvillimin e qetė dhe harmonik tė shoqėrisė qytetare, duke respektuar njėkohėsisht identitetin etnik dhe interesat e gjithė qytetarėve tė Maqedonisė“. Nė esencė, njė formulim tė kėtillė diplomatik do tė thoshja tė gjithė qytetarėt e kosovės do ta pranonin me ėndje, ngaqė tė gjithė pretendojmė qė Kosova e re demokratike tė bėhet me Kushtetutė qytetare, pra shtet i qytetarėve tė lirė pa dallim feje, gjinie, race apo grupimi etnik. Shtrohet, pyetja, ēka mund tė jetė kėtu kontestuese? A po dojmė ne tė ndėrtojmė demokraci vetėm pėr vetėn tonė (ashtu siq pretendonte ish regjimi serb?!), apo pėr tė gjithė ata qė dėshirojnė tė jenė banorė tė kėtij vendi? Por, tė shohim ku qėndron dallimi? Pėr mendimin, tonė dallimi qėndron vetėn nė atė se gjerėsa Maqedonia e ka tė definuar dhe tė pranuar ndėrkombtarisht identitetin e vetė shtetėror qė asajė deridiku i mundėson (por jo edhe lejon tani legalisht!?) komoditetin e obstruksioneve dhe tė zhagitjes pėrmes niveleve tė ndryshme byrokratike, pėr njė kohė, por jo edhe pėr tė gjitha kohėrat, integrimin e komunitetit shqiptar nė tė gjitha institucionet Maqedone, Kosova ende nuk e ka as te definuar e as tė pranuar ndėrkombėtarisht identitetin e vetė shtetėrorė, qė kėsajė i pamundėson fuqizimin e njė marrėveshje tė tillė identike me komunitetin serb. Por tė shohim, kalimthi disa nga kėto paragrafe tė kėtij Dokumenti.


Modeli i Marrėveshjes sė Ohrit, nėse bėhet njė analogji me gjendjen nė Kosovė; s pari, tėrėsisht dhe pa kusht pretendon ta hudhė dhunėn pėr realizimin e qėllimeve politike, qė nė rrethanat tona si mė shkurt eliminon paradispozitat e nji klime dhe situate tė pasigurisė, jostabilitetit dhe kthimit kah vetėvehtja e qytetarėve tė kosovės, pa dallim feje, gjinie, race dhe grupimi etnik. S’dyti, argumentin e diskriminimit pozitiv etnik qė e favorizojė Korniza Kushtetuese, tash e sa vjetė, do tė mund ta udhėzonte nė njė pėrfaqėsim natyror sa qė pėrfaqėsimi egzistues paragjykues mė nuk do tė mund tė prejudikohej pėrmes logjikės sė “shumicės(shqiptare)“ dhe “pakicė(minoritare)“, por pėrmes logjikės “njė qytetar njė votė”. Largėpamsit e dijnė qė shoqėria kosovare fiton shumė me kėtė logjikė. S’ pari, mėnjanohėn tensionimet etnike, e sė bashku me tė edhe ato tė sigurisė dhe stabilitetit. S ’ dyti, gjithėkund pėrmes ligjeve dhe standardeve (qė sot Evropa i ka me bollėk) pėr grupimet minoritare blihen simpatia dhe lojaliteti politik dhe ai ekonomik, tė cilat pėr Kosovėn, jani ēėshtje egzistenciale. Kjo mund tė hetohet shumė qartė dhe shumė bindshėm nga refrenet e pėrditshme tė diplomatėve tė jashtėm, tė cilėt synimin e shqiptarėve pėr njė shoqėri independente qytetare po e akceptojnė ende si Project impossible, ku ende nuk kanė mundur ta gjejnė vetėvehtėn pikėrisht grupet minoritare, qė nė shtetet e tyre janė qytetarė normal me tė gjitha tė drejtat qytetare.


Shikuar me njė dioptri tė kėtij lloji, Projekti apo ideja e integrimit tė mbrendshėm tė grupimeve etnonacionale, sipas modelit tė Ohrit, nuk do tė mund tė ishte jashtėkohor dhe i pandryshuar nė korpusin e cilėsive apo kritereve tė ashtuquajtura kulturore (besimeve, vlerave, normave, simboleve, gjuhės, veshjes, etj. qė nuk ka tė bėjė asgjė me autonominė kulturore, ashtu siq po trumbetojnė estabilishmenti politik i Koshtunicės dhe disa mediume serbe sot) qė do tė mund tė bartej, apo zakonisht bartet prej njė gjenerate nė tjetrėn. Ngase, ai rrjedhė nė njė mėnyrė nga aksioni dhe reaksioni i grupeve tė ndryshme etnonacionale, tė cilat kurr nuk pushojnė sė zhvilluari dhe emancipuari nė raport me vetėvehtėn dhe identitetet tjera pėrreth. S’ treti, favori i Marrėveshjes sė Ohrit nė rastin e kosovės, do ta zhbėnte apo eliminonte praktikėn e gjertanishme tė emėrimeve dhe shkarkimeve tė anėtarėve tė asambleve Komunale jashtė dhe pavarėsisht protokolit tė institucionit apo mekanizmit tė zgjedhjeve qė solli shumė probleme dhe konflikte interesash edhe ndėrmjet vetė komunitetit serb, ngaqė e fragmentarizojė tejmase sa qė Administrata e UNMIK-t, pėr ta pėrmbyllur procesin e zgjedhjeve me gjuhėn e suksesit, u desh tė emėrojė njerzė jokompetent, jo autoritativ qė i sollėn dėm procesit tė demokratizimit dhe definimit tė statusit tė Kosovės. S’ katėrti, argumenti i vartėsisė hierarkike nga pushteti qendror, i cili ofertėn pėr enklavizim, kantonizim dhe decentralizim (aludimi ėshtė pėr distancėn/lexo pavarėsinė e plotė?!/ e qarkut qendror nga ai periferik tė lansuar nga ekspertėt serb) do ta bėnte tė padiskutueshėm, edhe me vetė faktin se Administrata qendrore, e jo ajo periferike do tė ishte alfa dhe omega e zhvillimeve tė mėtejme demokratike tė Kosovės. S’pesti, sovraniteti (qė nė periudhat e ardhshme integrative Evropiane mjaftė do tė zhveshet nga kompetencat e gjertanishme) dhe kompaktėsia teritoriale, sė bashku me tėrėsinė etnike do tė mund tė konzervoheshin edhe pėr njė kohė tė gjatė. Pra sukcesivisht, do tė mund tė menjanoheshin zgjidhjet teritoriale tė shtetit nė favor tė interesave etnike, qė do ta pamundsonin projektin e ndarjes apo tė cenimit tė rendit unik juridik tė Kosovės. S’ gjashti, aplikimi i fomulės sė shtetit qytetar, sundimit tė ligjit dhe tė rendit demokratik, do tė mund tė ofronte Kosovėn, shumė mė afėr derės sė integrimeve rajonale dhe asajė tė BE-sė.


S’ shtati, e drejta pėr shkollim, si njė ndėr tė drejtat elementare tė njeriut me kėtė model fuqizohet me paragrafet e standardeve evropiane, ku tė gjithėve, pa dallim feje, gjinie, race apo perkatėsie etnike u garantohet e drejta nė shkollim. Kontestimin e kėsajė tė drejte, mė sė miri e dijnė ata qė kanė punuar nėpėr podrume, sikurse autori i kėtyre rreshtave. Tė njejtėn punė, sot janė duke e bėrė edhe serbet lokal. S’teti, formula e diskriminimit pozitiv qė prejudikohet nė Dokumentin e Ohrit, pėr mendimin tonė, ėshtė njė karrem shumė joshės pėr hapje mes komuniteteve. Kosovarėt e dijnė mirė, qe edhe nė regjimin e mėparshėm kur studijonin student nga mbarė Serbia, shumė pak nga ata dėshironin tė qėndronin nė kosovė. Arsyet, janė tė natyrės; s’pari ekonomike; s’dyti psikologjike; s’treti akomodive ku tė gjitha kėto nė asnjė periudhė tė ardhėshme nuk do tė mund taa rrezikonin as substancėn e as egzistenėn kombėtare tė shqiptarėve tė Kosovės S’nėntė, analogjia qė mund tė bėhet me kėtė dokument, ėshtė ai i apelit ndajė bashkėsisė ndėrkombėtar(kėtu, dosido nėnkuptojmė investimet makroekonomike nga ana e Kompanive transnacionale, tė cilat kanė rezervat e veta tė arsyeshme tė pasigurisė sė kapitalit dhe resurseve njerėzore) qė sa mė shpejt tė thrrasin njė Konferencė tė Donatorėve pėr ndihmė makrofinanciare, e cila pas vazhdimit tė procesit tė privatizimit (njė kontigjent kogja i madhė i njeryėve do mbesin pa punė) do tė ishte njė infuzion i mirė jo vetėm social por edhe politik, pėr njė popullėsi nė mes tė Evropės ku 30% tė popullėsisė sė sajė kanė probleme serioze me mbijetimin fizik. Shikuar me kėtė dioptri, konsiderojmė qė Modelit tė Ohrit do tė mund tu amputoheshin padyshim natyrshėm edhe specifikat e veta qė i ka Kosova. Nė anėn tjetėr nė Kosovėn e pasluftės, shkaqet e mosintegrimit tė serbėve dhe tė ndertimit tė shoqėrisė multietnike (Projektit tė UNMIK-ut) do tė duhej kėrkuar nė tri rrafshe, tė cilat nuk janė objekt i kėsajė analize. Por tė cilat (shkaku i hapsirės sė gazetės) kalimthi vetėm do ti identifikojmė; rrafshin e rregulloreve dhe dekreteve qė nuk kishin fuqinė e ligjit pėr ta inicuar frymen integrative nė praktikė; rrafshin e mungesės sė (Projekteve, ideve dhe shkurt strategjisė sė detajizuara) interesimit jo edhe aq tė theksuar tė diskursit dhe institucioneve kosovare pėr ta bėrė atė me sinqeritet mė tė madhė ; dhe rrafshin manipulimit sistematik tė qeverisė sė Beogradit me serbėt lokal, vetėm e vetėm qė tė shantazhohet ideja e integrimit tė tyre nė institucionet e Kosovės. Ēėshtja e mbrojtjes sė minoriteteve me fuqinė e ligjit, ėshtė njė kėrkesė e arsyeshme dhe shumė e preferueshme me standardet e sotme ndėrkombėtare, mirėpo kur ajo fillon tė ngrihet nė nivelin e sistemit tė privilegjave (ēfarė nė tė vėrtetė ėshtė akoma me Kornizėn Kushtetuese), atėherė ajo dinė tė bėhet edhe pengesė serioze pėr rregullimin e raporteve ndėretnike.


Do dijtur qė nė rrafshin ndėrkombėtar sot pėr sot egzistojnė nisma dhe modele tė llojllojshme tė cilat janė nė raporte konkuruese njėra me tjetrėn, por pėr mbrojtjen e pakicave me sė largu kane shkuar shtetet pėrėndimore, ndėrsa Evropa Lindore dhe ajo Juglindore ende janė nė fazėn e konstituimit tė legjislacionit pėr grupimet pakicė etnonacionale. Nė Dokumentin e KSBES, nė Kopenhagen tė mbajtur mė 29 qershor tė vitit 1990 , psh. krijimi i “administratave lokale e autonome rekomandohet si mjet mjaft efikas pėr sigurimin e identiteteve etnike, kulturore, gjuhėsore, dhe fetare pėr pakicat kombėtare“.


Nė tė vėrtetė, numri i rekomandimeve dhe i Projekteve, apo ideve lidhur me rirregullimin e statuseve minoritare, sidomos kur janė nė pyetje grupimet etnike tė dalura nga dy perandorit e fundit nė Evropė(asajė Jugosllave dhe asajė Sovjetike) tregon se tani pėr tani ende nuk egziston ndonjė formulė magjike e cila do tė mund ti rregullonte kėto raporte tė ndieshme mes komuniteteve tė ndryshme etnike.Nė kėtė drejtim, askush nuk thotė qė modeli i Ohrit bėnė njė pėrjashtim okular. Sot psh. jo shumė rrall rekomandohet qė pėr integrimet globale tė grupimeve etnonacionale tė mirret modeli i ashtuquajtur i ’intervenimit ekonomik’, tė cilin si element gjithėsesi e pėrmban edhe ai i Ohrit, kurse pėr situatat qė vėrtetė kanė probleme integruese (siq ėshtė pėrafėrsisht edhe rasti i Kosovės) nuk pėrjashtohet amputimi i autonomisė teritoriale, dhe ai i asajė personale.


Meqė, rekomandohet modeli i autonomisė teritoriale, do theksuar qė ky model vėrtetė nė pamje tė parė duket njė model i sofistikuar pėr ta bėrė integrimin e grupimeve pakicė nė sistemin e organizimit shoqėror, por nė esencė nė rastin e Kosovės ka disa dobėsi tė pariparueshme tė cilat projektohėn nė shkallėn e efektiviteti tė tij tė kufizimit. Nė rastin e Kosovės, ai mund tė kontestohet nga tė gjitha kėndėvėshtrimet e mundshme, por kontestimi kryesor qė mund t’i bėhet tani pėr tani ėshtė se; kompaktėsia e grupit etnik minoritar (nė rastin tonė serbėve) qė kėrkohet si alibi kryesor, thjeshtė mungon, ngaqė serbėt nuk kanė dhe as qė kanė pasur ndonjė kompaktėsi etnike pėrgjatė tėrė Kosovės, nė asnjė periudhė kohore historike.


Nė njė situatė tė tillė, kur grupimi aktual serb ėshtė i shkapėrderdhur pėr shumė arsye, autonomia teritoriale qė atyre ua kanė fut nė mendje ekspertėt e Beogradit, e edhe vetė z. Koshtunica, ėshtė tejet diksutabile edhe me njė fakt tė ri qė politikanėt tanė pak ose hiē se pėrdorin si argument tė fuqishėm. Faktin, apo mekanizmin e ndėrlidhjes teritoriale, tė cilin Marrėveshja e Ohrit e konteston nė tė gjitha dimensionet e mundshme. Si dobėsi tjetėr, tė autonomisė teritoriale, mund tė numrojmė edhe moszgjidhjen definitive tė grupimit minoritar, ngaqė thjeshtė ajo regjenoron pakica tė reja joetnike gjatė implemnetimit nė praktikė. Paramendoni psh. nė njė komunė, apo qyte ku grupi shumicė (shqiptarėt) do tė mund tė shendrrrohej nė pakicė joetnike, nė raportė me pakicėn serbe.


Modeli tjetėr i shquar si model i autonomisė personale, per dallim nga ai teritorial nuk ėshtė i ngarkuar me finesat shumicė dhe pakicė, ai rekomandon ekskluzivisht vetėm ruatjen e identitetit kulturor. Kur ėshtė fjala tek kantonizimi qė po pėrfolet mjaft nga mediat dhe diskursi aktual serb, do theksuar qė ai bie ndesh shum me idenė e multietnicitetit tė cilin UNMIK-u e ka trumbetuar mjaft. Ky model ėshtė shumė i rrezikshėm, dhe vlenė tė elaborohet pakėz mė gjatė.Ideja e prokurorėve serb,qė procesi I kantonizimit do tė duhej tė ushtrohet sipas Projektit tė koncentrimit tė popullsive me shumicė etnike(aludimi ėshtė pėr komunitetin serb) nėpėr vendbanime tė cilat I posedonin para pėrfundimit tė luftės, do tė thoshnim ėshtė njė grackė e paramenduar mirė nga ana e Qeverisė Serbe dhe e Kėshillit Kordinues tė Coviqit, prapa tė cilės fshihet ideja e ndarjes (apo marrjes sė njė pjese )sė Kosovės veriore nė njė periudhė tė mėvonshme(tė cilėsuar nga ata, si mė tė “qetė” dhe mė”favorizuese” pėr Serbinė).


Ngase si mund tė komentohet ndryshe, insistimi qė kantonizimi I serbve tė bėhet kryesisht nėpėr Komunat; Leposaviq, Kolashin , pastaj Fushė Kosovė pėr tė vazhduar gjerė nė Gilan, Kamenicė dhe Novobrdė. Apo kantoni tjeter qė do tė pėrfshinte komunat e Shtėrpces (tė cilės sipas kėtij Projekti do tė duhej t’I bashkangjiteshin viset e banuara me goran) Opoja dhe Gora! Kurse ai I fundit qė do tė pėrfshinte disa fshatra tė banuara mes Pejės, Istogut dhe Klines.Kėtyre kantoneve, gjithėnjė sipas ekspertėve serb do tė duhej mė pastaj t’u bashkangjiten tokat e manastireve serbe tė bėra me tapinė e vitit (shih ti!) 1941(!)


Ky Projekt Model, I hartuar nga Vladika Artemije, historiani Batakoviq (njė nacionalist modernist) dhe politikani komunist Trajkoviq, ėshtė I paraparė si eksperiment gjatė 15-20 vitet e ardhshme, nė mėnyrė qė pėr statusin definitiv tė Kosovės tė mos mund tė vendosė gjenerata e tanishme e politikajve por ajo pasardhėse, e cila sipas tyre gjoja mė nuk do tė ishte e ngarkuar mė me “konfliktin e ndodhur serbo-shqiptar nė Kosovė.


Ky ėshtė rezoni I estabilishmentit tė tanishėm serb, pėr procesin e kthimit tė serbve nė Kosovė. Bile shkohet aq larg, sa qė thuhet se kjo ide apo model nuk bie ndesh as me Rezoluten 1244 tė Kėshillit tė sigurimit.As mė shum e as mė pak, se ndarje tė Kosovės veriore nga tėrėsia e sajė teritoriale. Por nė tėrė kėtė Projekt, pėrfitues tė vetėm munden me qenė individėt e pushtetit actual serb, tė cilėt pėr interesa tė avansimit tė tyre nė hierarkinė e krijesės sė re e pėrdorin fatkeqėsin e serbve tė Kosovės, tė cilėt do tė jenė humbsit mė tė mėdhenjė nė kėtė lojė.


Padyshim, ky model aludohet se do tė mund tė kaloj edhe nė Kosovė, ashtu siq kaloi nė Bosnje.Nė kėtė drejtim, disa qendra tė vendosjes veq kanė filluar me koketuar me disa politikaj shqiptar, tė cilėt nuk besoj se do tė mund tė anashkalojnė opinionin e gjerė Kosovar .Por, pėr t’I ikur gjitha kėtyre kurthave serbe dhe tė disa qarqeve tė identifikuara ndėrkombėtare , shqiptarėt e parasėgjithash Qeveria e re e Kosovės, Parlamenti sidomos dhe Partitė Politike, duhet tė punojnė Projekte integrative tė komuniteteve locale, nė mėnyrė qė tė mos krijohet mė alibi I enklavizimit dhe barrikadimit kibucian nė Kosovė, ashtu siq ka tendencė tani pas ngjarjeve tė marsit.Ngaqė, kėshtu krijohėn paradispozitat e poker lojės sė edhe ndarjes de jure tė pjesės veriore tė Kosovės.


Fitohet pėrshtypja nga pėrvoja e tė tjerėve, sidomos rastit tė Bosnjes dhe Kroacisė, Kosovarėt duhet tė mėsojnė disa leksione themelore; S’pari, nevojen e bėrjes sė njė marrėveshjeje mes faktorit ndėrkombėtar dhe Qeverisė sė Kosovės nė njėrėn ane dhe Qeverisė sė Beogradit nė anėn tjetėr, ku do tė specifikoheshin tė gjitha tė dhėnat relavante pėr refugjatėt dhe tė shpėrngulurit tjerė minoritar nga Kosova, nė mėnyrė qė bishtnimi serb tė mos mund tė marr pėrmasat e prolongimit apo zhagitjes permanente tė procesit tė kthimit tė serbve nė Kosovė, sepse kjo mė pastaj do tė ndikojė retroaktivisht edhe nė prolongimin e definimit tė statusit definitiv politik tė Kosovės. Mė pastaj, do tė duhej krijuar metodologjinė e reintegrimit tė kėtyre komuniteteve(perms Programeve strategjike dhe iniciativave tė formualuara nga ekspertėt pėrkatės local e ndėrkombėtar; demograf, economist, jurist, sociolog, etj.) nė mėnyrė qė fillojė procesi I akomodimit apo pėrshtatjes sė kėtyre komuniteteve me rrethanat e reja demokratike qė po pretendohen tė ndėrtohėn nė Kosovė. Nė mėnyrė qė zbuten shkallėt e kompetivitetit ndėretnik tė pasluftės mes komuniteteve, ngaq serbėt si pakicė nė Kosovė gjithėnjė kanė lozur rolin e kastės sė privilegjuar. Sė treti, gjithėse caktimin e njė Konference Donatorėsh, nė tė cilėn do tė duhej tė precizohėn detajisht (nga grupet e ekspertėve me siguri) mėnyrat,strategjitė,shpenzimet dhe taktikat e reja integruese tė komuniteteve qė dėshirojnė ta kenė atdhe tė tyre Kosovėn e hapur dhe demokratike ndaj tė gjithėve. Kėto do tė duhej tė ishin, si thuhet objektivat gjenerale tė kėtij Projekti.Kurse pėr ato specifike, me siguri do tė nevojitej njė metodologji mė e gjatė kabinetike dhe asosh empirike. Shpresojmė se Qeveria, do ta bėnė transparent Projekt Propozimin e vetė, nė mėnyrė qė qytetarėt e Kosovės tė mos fitojnė pėrshtypjen se “po punohet dicka” larg syve dhe veshve tė tyre.
Sipas rekomandimeve tona, tipit tė ndodhur tė konfliktit nė rastin e Kosovės, I cili I ka rrėnjėt gadi tė njė periudhe shekullore, nuk do tė mund t’i mjaftojnė vetėm modelet dhe tipologjitė e integrimeve klasike tė bie fjala “kompromiseve” (siq ėshtė rasti i Marrėveshjes sė Ohrit) dhe tė atij tė”pajtimit me procedurė pėrfundimtare”, (rasti i bosnjes) apo tė atij tė”zgjidhjes integrative”(rasti i Kroacisė), tė cilėt dosido janė tė mirėpritur pėr t’i konsultuar, bile pėr shkak tė shkallės sė suksesit tė tyre afatgjat nė vendet ku janė implementuar, nė mėnyrė qė tė absorbohen pėrvojat pozitive dhe ato negative.


Nė kėtė drejtim, nuk do duhej hudhur kuturu idenė mbi ngjajshmėritė e modelit tė integrimit tė komuniteteve sipas modelit Marrėveshjes sė Ohrit, tė inicuar nga Lidershipi i PDK-s, Z. Thaqi, ngaqė oferta pėr ndonjė ide, projekt apo para Projekt tė ri pėr integrimin e komuniteteve lokale nė Kosovė, parasėgjithash pėr institucionet dhe pėr Partitė politike (sidomos tani pas ngjarjeve tė marsit) nuk ėshtė mė ndonjė luks i llojit tė vetė, kur kihet parasysh nė njėrėn anė mungesa totale e vizionit pėr kėrė ēėshtje, pastajė koha e pakėt e mbetur pėr pėrmbushjen e stanardeve si edhe ofensiva sistematike e Qeverisė sė Beogradit me ofertat e veta pėr kantonizim, decentralizim (mbi baza etnike), e tash sė fundi edhe autonomi kulturore pėr serbėt e Kosovėsn. Por ėshtė njė kėrkesė permanente qė kėrkon angazhimin e ekspertėve tė lėmive tė ndryshme, lidhur me kėto ēėshtje jo vetėm tė ndieshme, por do thoshnim edhe kusht pėr tu bėrė integrimi nė rajon e mė gjėrė. Politikajt kosovarė duhet tė zgjedhin mė nė fund modelin e vetė tė integrimit pėr komunitetet minoritare, model ky qė duhet tė amputojė pėrvojat e tjerėve dhe padyshim edhe specifikat e vendit. Nė kėtė drejtim duket qė modeli i Ohrit, shikuar me dioptrinė shkencore tani pėr tani mund tė shėrbejė si njė bazė solide, pėr ta bėrė kėtė, ngaqė ato tė ;kantonizimit; decentralizimit nė baza etnike; autonomisė kulturore; autonomisė personale,etj. dukėn qė janė shumė mė pak fleksibile dhe shumė mė pak tė qėndrueshme.

 

ADVERTISING AT ALBANUR

Advertising with us is very easy and affordable. When you advertise in a newspaper, for example, they charge you a lot of money to just run your ad for a week. Well not with "AlbaNur". Here you pay once and your ad runs 24 hours a day seven days a week for a year.

You can advertise just about anything; to sell a car, to rent out an apartment, sell an old computer etc.

E-Mail us to find out how you can advertise your business at "AlbaNur".

 

 
   

Albanian AlbaNur       Albanian News       Albanian Directory       Albanian History       Albanian Culture       Albanian Religion      Albanian Music

 

Albanian Chat     Albanian MP3      Albanian Forum       Albanian Radio      Albanian Sport      Albanian Miss      Albanian Video      Albanian Movie

eXTReMe Tracker

copyright by ALBANUR/ designed by tim shkupi 2004