Amended  County Cordinator link

Friday, 08 May, 2009

This page shows the coverage of the SOMERSET 1871 Census,  which is one of many indexing projects being
coordinated by the FreeCEN  organisation.         Volunteers are always needed and welcomed.  

Full details of the SOMERSET projects can be seen at      http://freepages.genealogy.rootsweb.com/~somtcen 

Those for the main UK (England Wales & Scotland)  project  are at      http://www.freecen.org.uk/project.htm


SOMERSET 1871 is a CD based project - you do not need a fiche reader to participate.
If you are able to assist, or would like more information, please contact the   County Coordinator

The information below was extracted from the Catalogue of the UK National Archives. 

SOMERSET  1871  CENSUS  
  REGISTRATION  DISTRICT    303               WILLITON
RG 10/  Sub District   Parishes, Hamlets etc
2348  1A   Minehead   Minehead,  Selworthy
2349  1B   Minehead   Luccombe or Luckham,   Porlock,   Bossington,   Hancombe,   Stoke Pero,   Oare,   Culbone
2350  2A   Dunster   Withycombe,   Dunster,   Carhampton,   Alcombe,   Rodhuish
2351  2B   Dunster   Wootton Courtney,   Timberscombe,   Cutcombe,   Luxborough,   Pooltown
2352  3A   Williton   St Decuman's,   Watchett
2353  3B   Williton   St Decuman's,   Williton,   Sampford Brett,   Nettlecombe,   Torr,   Beggamhuish,  Treborough,
   Withiel Florey,   Old Cleeve,   Billbrook,    Brendon Hill,   Washford,    Roadwater
2354  4    Stogursey   Holford,   Kilton,   Kilve,   Lilstock,   East Quantoxhead,   Dodington,   Stogursey,
  Burton,    Knighton,   Shurton,   Stringston
2355  5A   Stogumber   Elworthy,   Bicknoller,   Stogumber
2356  5B   Stogumber   Stogumber,  Vellow,   Monksilver,   Crowcombe,   Brompton Ralph,   Clatworthy,
  West Quantoxhead,   St Andries
  REGISTRATION  DISTRICT    304               DULVERTON
RG 10/  Sub District   Parishes, Hamlets etc
2357  1A   Dulverton   Morebath (Devon),    Brushford,    Dulverton,     Brompton Regis,    Bury
2358A  1B   Dulverton  Skilgate,  Huish Champflower,   Upton,    Exton,   Winsford,   Exford,  Withypoole,  Hawkridge  
  REGISTRATION  DISTRICT    305               WELLINGTON
RG 10/  Sub District   Parishes, Hamlets etc
2358B  1A   Wiveliscombe   Wiveliscombe
2359  1B   Wiveliscombe   Wiveliscombe,   Langley,   Ford,    Whitefield,    Croford,    Chipstable,    Raddington,   Fitzhead
2360  2A   Milverton   Ashbrittle,   Greenham,   Stawley,   Bathealton,   Kittisford,  Thorne St Margaret,
    Langford Budville
2361  2B   Milverton    Milverton,   Preston Bowyer,    Lemonsfield,    Screedhay,    Weekmoor,    Houndsmoor,
    Oake,   Hillfarrance
2362  3A   Wellington    Bradford,  West Buckland,   Ham,   Poole,   Chelston,   Hockaller,  Wellington
2363  3B   Wellington    Wellington
2364  3C   Wellington    Wellington,   Rockwell Green,   Westford,   Holywell Lake,   Oldway,
     Pyles Thorn,    Nynehead,   Runnington,   Sampford Arundel
2365  4A   Culmstock    Culmstock (Devon),   Nicholashayne (Devon),   Millmoor (Devon),   Burlescombe (Devon),
   Ayshford (Devon),   Appledore (Devon),   Westleigh (Devon),  Clayhidon (Devon)
2366  4B   Culmstock    Clayhidon (Devon,    Hemyock (Devon),    Barrowhill (Devon),    Madford (Devon),
    Ashculm (Devon),    Pennycross (Devon),    Culmdavey (Devon),   Holcombe Rogus (Devon)
  REGISTRATION  DISTRICT    306               TAUNTON
RG 10/  Sub District   Parishes, Hamlets etc
2367  1   Pitminster   Church Stanton (Devon),    Accombe,     Stapley,    Churchinford,    Otterford,
  Bishops Wood,    Corfe,    Orchard Portman,    Pitminster,    Blagman,    Staplehay,
  Angersleigh,   Trull,    Staple Fitzpaine,    Thurlbear,    Bickenhall
2368  2A   North Curry   Hatch Beauchamp,  West Hatch,   Thorne Falcon,   North Curry,   Knapp,   Lillesdon,
   Wrantage,    Ham,    Creech St Michael,   Ham,    Heathfield,    Adsborough
2369  2B   North Curry   Creech St Michael,   Durston,   Stoke St Gregory,    Stathe,    Curland
2370  3A  Taunton
       St Mary Magdalen
  Taunton St Mary Magdalen
2371  3B  Taunton
       St Mary Magdalen
  Taunton St Mary Magdalen
2372  3C  Taunton
       St Mary Magdalen 
  Taunton St Mary Magdalen,   Wilton,   Stoke St Mary,   Ruishton
2373  4A  Taunton St James   Taunton St James
2374  4B  Taunton St James   Taunton St James
2375  4C  Taunton St James   Taunton St James,   Bishop's Hull,   Norton Fitzwarren,   Staplegrove
2376  4D  Taunton St James   Cheddon Fitzpaine,   West Monkton,   Bathpool,   Kingston
2377  5A  Bishop's Lydeard   Bishop's Lydeard,   Cothelstone,    Heathfield,   Halse
2378  5B  Bishop's Lydeard   Ash Priors,   Combe Florey,   Tolland,   Lydeard St Lawrence,   West Bagborough
  REGISTRATION  DISTRICT    307               BRIDGEWATER
RG 10/  Sub District   Parishes, Hamlets etc
2379  1A   Stowey   Asholt,   Hawkridge,   Charlinch,    Cannington,    Edstock and Beer,    Fiddington
2380  1B   Stowey   Spaxton,   Fourfolks,    Merridge,    Otterhampton,   Combwitch,  Stockland Bristol, 
  Nether Stowey,   Over Stowey
2381  2A   North Petherton   North Petherton(pt) (Divided between RG 10/2381-2384)
2382  2B   North Petherton   North Petherton(pt) (Divided between RG 10/2381-2384),   St Michael Church
2383  2C  North Petherton   Goathurst,   Thurloxton,    Enmore,    Broomfield,
   North Petherton (pt) (Divided between RG 10/2381-2384)
2384  3   Middlezoy   North Petherton (pt) (Divided between RG 10/2381-2384),  Middlezoy,   Othery,    Western Zoyland,
    Lyng,     Bridgewater(pt) (Divided between RG 10/2384-2388)
2385  4A   Bridgewater   Bridgewater(pt) (Divided between RG 10/2384-2388)
2386  4B  Bridgewater   Bridgewater(pt) (Divided between RG 10/2384-2388)
2387  4C  Bridgewater   Bridgewater (pt) (Divided between RG 10/2384-2388),   Dunwear
2388  4D  Bridgewater     Bridgewater (pt) (Divided between RG 10/2384-2388),    Chedzoy,    East Bower,   West Bower,
  Chedzoy Lane,    Chilton Trinity,     Durleigh,    Wembdon
2389  5A   Huntspill  Huntspill,     Shapwick (pt) (Divided between RG 10/2389 & 2391)
2390  5B   Huntspill  Pawlett,    Puriton,    Dunball,    Woolavington,    Cossington,    Bawdrip
2391  6   Polden Hill  Moorlinch,    Chilton upon Polden,    Cockhill,     Edington,    Stawell,   Sutton Mallett,    Catcott,
   Shapwick (pt) (Divided between RG 10/2389 & 2391),    Greinton,    Ashcott
  REGISTRATION  DISTRICT    308               LANGPORT
RG 10/  Sub District   Parishes, Hamlets etc
2392  1A   Somerton   Somerton,    Compton Dundon
2393  1B   Somerton   Compton Dundon,    Charlton Mackrell,    Charlton Adam,    Babcary
2394  1C   Somerton   Keinton Mandeville,    Barton St David,    Kingweston,    Kingsdon
2395  2A   Langport   Long Sutton,   Upton,    Knole,    Pitney,    High Ham,
  Bere (pt) (Divided between RG 10/2395-2396),    Henley,    Stout,    Pyke's Hill
2396  2B   Langport   High Ham,    Pyke's Hill,   Bere (pt) (Divided between RG 10/2395-2396),   Aller,    Langport Eastover
2397  2C   Langport    Huish Episcopi,     Wagg,     Pibsbury,     Newton,     Wearne,     Thorney,     Muchelney,
   Kingsbury Episcopi,     Thorney,     East Lambrook,     Middle Lambrook,    West Lambrook
2398  3A   Curry Rivell   Earnshill,   Curry Rivell
2399  3B   Curry Rivell   Curry Rivell,    Drayton,    Fivehead,    Swell West Sedgmoor,    Curry Mallett
2400  3C  Curry Rivell   South Bradon,    Beer Crocombe,    Isle Abbotts or Ile Abbotts,     Stewley,
   Isle Brewers or Ile Brewers,     Barrington,      Nidon,     Puckington
  REGISTRATION  DISTRICT    309               CHARD
RG 10/  Sub District   Parishes, Hamlets etc
2401  1A   Ilminster   Ashill,    Broadway,    Donyatt,    Dowlish Wake,    West Dowlish,    Cricket Malherbie,
  White Lackington (pt) (Divided between RG 10/2401-2402),    Ilton
2402  1B   Ilminster   Ilton,    Kingstone,    Seavington St Mary,    Seavington St Michael,   Shepton Beauchamp,
  Stocklinch Ottersay,    White Lackington(pt) (Divided between RG 10/2401-2402),
    Stocklinch Magdalen,    Ilminster
2403  1C   Ilminster   Ilminster
2404  2   Combe St Nicholas   Buckland St Mary,   Combe St Nicholas,    Eleigh Water,    Wadford,    Higher Betham,     Lower Betham,
   Whitestaunton,   Knowle St Giles,  Yarcombe (Devon),   Marsh,   Wambrook (Dors)
2405  3A   Chard   Chard,    Old Chard
2406  3B   Chard   Chard,   Crimchard,    Forton,    Tatworth,    South Chard,   Chaffcombe,   Cricket St Thomas,
  Winsham,   Purlington
2407  4A   Crewkerne   Crewkerne
2408  4B   Crewkerne   Crewkerne,   Hewish,   Clapton,   Wayford,    Merriott
2409  4C   Crewkerne   Merriott,   Dinnington,   Hinton St George,   Lopen,    Chillington,    Cudworth
  REGISTRATION  DISTRICT    310               YEOVIL
RG 10/  Sub District   Parishes, Hamlets etc
2410  1A   Coker   East Coker,    Up Coker,    North Coker,    Burton,    Hew Kill,    Nash,   West Coker,
   Odcombe,    East Chinnock
2411  1B   Coker   Middle Chinnock,    Haselbury Plucknett,    North Perrott,   Hardington Mandeville,    Pendomer,       Barwick,     Stoford,    Closworth,    Sutton-Bingham
2412  2A   South Petherton   South Petherton,    Watergore,    Over Stratton,    Compton Durville
2413  2B   South Petherton    West Chinnock,    Norton under Hamdon,    Chiselborough
2414  3A   Martock   Martock,   Coate,   Stapleton,   Bower Hinton,   Ash,   Milton
2415  3B   Martock   Martock,   Tintinhull
2416  3C   Martock   Stoke under Hamdon,    Montacute
2417  4A   Yeovil   Yeovil(pt) (Divided between RG 10/2417-2419)
2418  4B   Yeovil   Yeovil(pt) (Divided between RG 10/2417-2419),    Yeovil Marsh
2419  4C   Yeovil   Yeovil(pt) (Divided between RG 10/2417-2419),   Mudford,   Preston-Plucknett,
    Thorne-Coffin,  Lufton,   Brimpton,       
2420  5   Ilchester    Ilchester,     Northover,     Sock-Dennis,    Ashington,     Limington,     Yeovilton, 
      Bridgehampton,    Speckington,     Chilton-Cantelo,     West Camel,     Urgesay,
     Downhead,    Podimore-Milton,    Chilthorne-Domer,    Oakley
  REGISTRATION  DISTRICT    311               WINCANTON
RG 10/  Sub District   Parishes, Hamlets etc
2421  1A   Castle Cary    Alford,    Lovington,    Wheathill,    Ansford or Almsford,    North Barrow,    South Barrow, 
   North Cadbury,      Galhampton,    Woolston
2422  1B   Castle Cary  South Cadbury,    Compton Pauncefoot,    Castle Cary
2423  1C   Castle Cary   Castle Cary,    Queen Camel,    Sparkford,    Weston Bampfylde,    Sutton Montis,    Yarlington
2424  2A   Milborne Port   Abbas Combe and Temple Combe,    Corton Denham,     Charlton Horethorne,    Henstridge
2425  2B   Milborne Port   Horsington,    Stowell,     Milborne Port
2426  3   Wincanton   Kington Magna (Dors),   Buckhorn Weston (Dors),   Wincanton,   Cucklington,   Penselwood,
  Charlton Musgrove,   Barrow,   Bratton Seymour,   Holton,  Stoke Trister,
   Maperton,     North Cheriton,   Blackford
2427  4   Bruton   Shepton Montague,    Stoney Stoke,    Higher Shepton,    Lower Shepton,   Pitcombe,     Hadspen,  Bruton,
  Redlynch,   Wyke Champflower,   Discove,   South Brewham,     North Brewham,    Eastrip,    Four Towers
  REGISTRATION  DISTRICT    312               FROME
RG 10/  Sub District   Parishes, Hamlets etc
2428  1A   Nunney    Witham Friary,    Greenore,    Wanstrow,    Cloford,    Leighton,    Nunney,    Trudoxhill,
   Whatley (pt) (Divided between RG 10/2428-2429)
2429  1A   Nunney    Whatley (pt) (Divided between RG 10/2428-2429),   Leigh upon Mendip,  Mells, Vobster,
  Marston Bigott (pt) (Divided between RG 10/2429 & 2433), Gare Hill,
    Elm (pt) (Divided between RG 10/2429 & 2437),    Little Elm
2430  2A   Frome   Frome (pt) (Divided between RG 10/2430-2433)
2431  2B   Frome   Frome (pt) (Divided between RG 10/2430-2433)
2432  2C   Frome   Frome (pt) (Divided between RG 10/2430-2433,  Woodlands, Rodden
2433  2D   Frome    Rodden,    Marston Bigott (pt) (Divided between RG 10/2429 & 2433),
  Frome (pt) (Divided between RG 10/2430-2433)
2434  3A   Road    Road,   Beckington,    Berkley,    Woolverton(pt) (Divided between RG 10/2434-2435),
       Standerwick,  Tellisford or Telsford
2435  3B   Road   Tellisford or Telsford,    Lullington,    Orchard Leigh,    Laverton,    Farleigh Hungerford,
  Woolverton (pt) (Divided between RG 10/2434-2435),   Chatley Hill,    Norton St Philip
2436  4A   Kilmersdon   Kilmersdon , Babington
2437  4B   Kilmersdon   Writhlington,   Forscote,   Elm (pt) (Divided between RG 10/2429 & 2437),
  Great Elm,   Buckland Denham,   Hardington,   Hemington
  REGISTRATION  DISTRICT    313               SHEPTON MALLET
RG 10/  Sub District   Parishes, Hamlets etc
2438  1A   Stoke Lane     Ashwick,    Nettlebridge (pt) (Divided between RG 10/2438-2439),    Oakhill,     Little London,
   Gurney Slade,    Binegar,    Gurney Slade,    East Cranmore,    West Cranmore
2439  1B   Stoke Lane     Downhead,     Emborough or Emborrow,     Holcombe,    Stratton on the Fosse,
      Nettlebridge (pt) (Divided between RG 10/2438-2439),    Stoke Lane
2440  2A   Evercreech    Upton Noble,    Batcombe,    Westcombe,    Evercreech,     Milton Clevedon,    Lamyatt
2441  2B   Evercreech     Ditcheat,     Alhampton,     Wraxall,    Lottisham,    Hornblotton,     East Lydford,   Fourfoot,
      West Lydford,    East Pennard,   Parbrook,   Stone,   Hembridge.
2442  3A   Shepton Mallet     Pylle,    Pilton,    Doulting
2443  3B   Shepton Mallet    Shepton Mallet
2444  3C   Shepton Mallet     Shepton Mallet,   Croscombe
  REGISTRATION  DISTRICT    314               WELLS
RG 10/  Sub District   Parishes, Hamlets etc
2445  1A   Wells    Chewton Mendip (pt) (Divided between RG 10/2445 & 2467),    Priddy,
   Wells(pt) (Divided between RG 10/2445-2447),     St Cuthbert Out
2446  1B   Wells    Wells(pt) (Divided between RG 10/2445-2447),     St Cuthbert In
2447  1C   Wells    Wells (pt) (Divided between RG 10/2445 & 2447),    St Andrew,    Wookey
2448  1D   Wells     Westbury,   Rodney Stoke,   Dinder,   North Wootton
2449  2A   Glastonbury     Baltonsborough,    Butleigh,   West Bradley,    Glastonbury
2450  2B   Glastonbury     Glastonbury
2451  2C   Glastonbury     Glastonbury,    Meare,    West Pennard
2452  2D   Glastonbury     West Pennard,    Street,    Walton
  REGISTRATION  DISTRICT    315               AXBRIDGE
RG 10/  Sub District   Parishes, Hamlets etc
2453  1A   Wedmore     Wedmore,  Sandheath,  Theale,  Mudgley,  Bagley,   Newtown,   Blakeway
2454  1B   Wedmore     Wedmore,   Blackford,   Cocklake,   Crickham,   Cluer,   Heathhouse,
    Mark (pt) (Divided between RG 10/2454-2455)
2455  1C   Wedmore     Mark (pt) (Divided between RG 10/2454-2455),   Causeway,   Yarrow,   Southwick,
    Chapel Allerton,   Stone Allerton,   Weare,  Badgworth,   Biddisham
2456  2A   Burnham     Berrow,  Bleadon (8),  Brean,  East Brent, Rooksbridge,  Edingworth,  South Brent
2457  2B   Burnham    Burnham (8),  Worston,  Edithmead,  Highbridge,  Lympsham,  Parvingrow,  Eastertown, Batch
2458  3A   Banwell    Banwell,   Hutton,   Kewstoke,   Milton,  Norton Beauchamp,  Locking , Uphill (4)(8)
2459  3B   Banwell    Wick St Lawrence,  Bourton,  Worle,  Ebdon,  Weston Super Mare
2460  3C   Banwell    Weston Super Mare (7)(8)
2461  3D   Banwell    Weston Super Mare (4),  Steep Holme Island
2462  4A   Axbridge     Cheddar,   Draycott
2463  4B   Axbridge    Axbridge,   Nyland with Batcombe,   Loxton,   Christon,   Rowberrow,  Shipham
2464  4C   Axbridge    Compton Bishop (3),  Winscombe,   Barton,  Sidcot, Woodborough, Sandford,  Dinghurst
2465  5A   Blagdon    Burrington,   Butcombe,   Churchill,   Upper Langford,   Lower Langford,  
    Blackmoor,   Stock,    Puxton,    Blagdon
2466  5B   Blagdon   Blagdon,  Charterhouse on Mendip,  Wrington,  Congresbury
  REGISTRATION  DISTRICT    316               CLUTTON
RG 10/  Sub District   Parishes, Hamlets etc
2467  1   Harptree   Nempnett Thrubwell,   Regilbury,  Ubley,  Compton Martin,   Moreton Bickfield,  West Harptree,
  Chewton Mendip (pt) (Divided between RG 10/2445 & 2467),   North Widcombe,  East Harptree, 
   Shrole,  Coley,  Litton,  Ford,  Lillicombe,  Hinton Blewett,  Shortwood,  Cameley,  Temple Cloud
2468  2A   Chew Magna   Chew Magna, Stone,  Bishops Sutton,  North Elm,  Northwick,  Knowle,  Knighton,  Stanton Drew
2469  2B   Chew Magna   Norton Hawkfield, Stowey,  Chew Stoke,  St Thomas in Pensford,  Publow,  Norton Malreward
2470  3A   Clutton   Chelwood,  Paulton,   Clutton,   Farmborough
2471  3B   Clutton   Farmborough (3),   Timsbury,    High Littleton
2472  4A   Midsomer Norton   Midsomer Norton (5),   Clapton,   Welton,   Clandown,   Camerton,    Smallcombe, Carlington
2473  4B   Midsomer Norton   Camerton,   Radstock,   Farrington Gurney,   Stone Easton,   Chilcompton
  REGISTRATION  DISTRICT    317               BATH
RG 10/  Sub District   Parishes, Hamlets etc
2474  1A   Twerton   Twerton (6)
2475  1B   Twerton   Twerton (6),   Charterhouse Hinton,    Englishcombe,   Combhay,   South Stoke
2476  1C   Twerton   Dunkerton,   Wellow,   Whiteoxmead,    Shoscombe
2477  2A   Bathwick   Bath(pt) (Divided between RG 10/2477-2486),  Bathwick
2478  2B   Bathwick     Bathwick
2479  2C   Bathwick   Bathwick,   Monckton Combe,    Claverton,     Bathampton
2480  3A   Abbey   Bath(pt) (Divided between RG 10/2477-2486),  St Peter and St Paul (4)(8),  St James (4)
2481  3B   Abbey   Bath(pt) (Divided between RG 10/2477-2486)
2482  3C   Abbey   Bath(pt) (Divided between RG 10/2477-2486) (4),  St Michael
2483  4A   Lyncombe   Bath(pt) (Divided between RG 10/2477-2486),  Lyncombe & Widcombe
2484  4B   Lyncombe   Bath(pt) (Divided between RG 10/2477-2486)
2485  4C   Lyncombe   Bath(pt) (Divided between RG 10/2477-2486) (3)(7)
2486  4D   Lyncombe   Bath(pt) (Divided between RG 10/2477-2486)
2487  5A   Walcot   Walcot(pt)           [Central suburb of Bath]
  (Divided between RG 10/2487-2495 & 2497)
2488  5B   Walcot   Bath(pt)              [Central suburb of Bath]
2489  5C   Walcot   Bath(pt) (6)(7)   [Central suburb of Bath]
2490  5D   Walcot   Bath(pt)              [Central suburb of Bath]
2491  6A   Lansdown   Bath(pt)              [Outer suburb of Bath]
2492  6B   Lansdown   Bath(pt)              [Outer suburb of Bath]
2493  6C   Lansdown   Bath(pt)              [Outer suburb of Bath]
2494  6D   Lansdown   Bath(pt)              [Outer suburb of Bath]
2495  6E   Lansdown   Bath(pt) (4)        [Outer suburb of Bath]       
2496  7A   Batheaston   Weston
2497  7B   Batheaston   Weston,  Langridge,  Woolley,  Charlcombe (9),  
  Walcot(pt) (Divided between RG 10/2487-2495 & 2497),  Sopers Farm
2498  7C   Batheaston   Swainswick,  Batheaston (5)(6),  St Catherine,  Bathford
  REGISTRATION  DISTRICT    318               KEYNSHAM
RG 10/  Sub District   Parishes, Hamlets etc
2499  1   Bitton    Kelston,   North Stoke,   Bitton (Glos)(pt) (Divided between RG 10/2499-2500),
  Hanham (Glos)(8),   Siston (Glos),   Warmley (Glos)
2500  2A   Oldland    Mangotsfield (Glos)(pt) (Divided between RG 10/2500-2501), 
   Bitton (pt) (Divided between RG 10/2499-2500),  Oldland (Glos)
2501  2B   Oldland    Bitton (pt) (Divided between RG 10/2499-2500) (7),   Kingswood Hill,
   Mangotsfield (Glos)(pt) (Divided between RG 10/2500-2501)
2502   3   Newton    Newton St Loe,  Saltford,  Compton Dando,  Burnett,  Corston,  Marksbury,
   Houndstreet,  Stanton Prior,  Priston,  Wilmington
2503  4A    Keynsham    Keynsham (3)
2504  4B    Keynsham    Queen Charlton,  Whitchurch or Felton,  Brislington (5)(7)
  REGISTRATION  DISTRICT    319               BEDMINSTER
RG 10/  Sub District   Parishes, Hamlets etc
2505  1A    Bedminster    Bedminster (pt 4) (Bristol General Hospital is divided between RG 10/2505 & 2519) (6)(7)
2506  1B    Bedminster    Bedminster
2507  1C    Bedminster    Bedminster
2508  1D    Bedminster    Bedminster
2509  1E    Bedminster    Bedminster
2510  1F    Bedminster    Bedminster (8)
2511  2A   Long Ashton    Long Ashton (pt) (Divided between RG 10/2511 & 2513) (3)(5),  Providence,  Dundry
2512  2B   Long Ashton    Dundry,  Winford,   Felton,   Rudge Hill,   Barrow Gurney,   Backwell
2513  2C   Long Ashton   Backwell  , Flax Bourton,  Wraxall,  Long Aston (pt) (Divided between RG 10/2511 & 2513)
2514  3A   Yatton   Brockley,  Chelvey,  Clevedon (3)
2515  3B   Yatton   Clevedon,  Kenn,  Kingston Seymour,  Nailsea
2516  3C   Yatton   Nailsea, Tickenham, Yatton
2517  4A   St George   Abbots Leigh,  Clapton,  Portbury, Pill,  Easton in Gordano or St George, Pill
2518  4B   St George   Portishead (2)(7)(8),   North Weston,   Walton in Gordano (4),   Weston in Gordano
 

Thursday, March 08, 2007                cc070107